Højesteretsdom i EU gør det nu muligt at fylde KOMPOSIT gasflasker fuldt lovligt til videresalg i Danmark

Igår blev det så endeligt slået fast ved højesteretsdom, at nu kan alle gasflasker inkl. KOMPOSIT, fyldes af alle gasselskaber og vigtigst; videresælges af forhandlerleddet.

Nu kan du endeligt selv bestemme over den gasflaske som du har købt og betalt.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62010J0046:DA:HTML

Artikel 5 og 7 i Rådets første direktiv 89/104/EØF af 21. december 1988 om indbyrdes tilnærmelse af medlemsstaternes lovgivning om varemærker skal fortolkes således, at de ikke giver indehaveren af en eksklusiv licens til at anvende kompositflasker til gas, der skal genbruges, og hvis form er beskyttet som tredimensionelt varemærke, og hvorpå indehaveren har anbragt sit navn og logo, som er registrerede som ord- og figurmærker, ret til at modsætte sig, at disse flasker – efter at være blevet købt af forbrugerne, som efterfølgende har opbrugt den gas, der oprindeligt var indeholdt deri – af en tredjemand mod betaling ombyttes med kompositflasker, der er påfyldt gas, som ikke hidrører fra denne indehaver, medmindre indehaveren kan påberåbe sig en rimelig grund i henhold til artikel 7, stk. 2, i direktiv 89/104.

Der er ingen tvivl om, at denne dom vil skabe yderligere konkurrence.

Reklamer
Dette indlæg blev udgivet i Uncategorized og tagget , . Bogmærk permalinket.

2 svar til Højesteretsdom i EU gør det nu muligt at fylde KOMPOSIT gasflasker fuldt lovligt til videresalg i Danmark

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out / Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out / Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out / Skift )

Google+ photo

Du kommenterer med din Google+ konto. Log Out / Skift )

Connecting to %s